Автор: Мария Стефанова
Случвало ли ти се да имаш толкова много задачи, че накрая нито една от тях да не бъде изпълнена докрай? Изобщо започваш ли да действаш, когато всяка задача се блъска в другата в главата ти и настъпва такъв хаос от мисли, че мозъкът ти блокира?
Ако отговорът на този въпрос е ДА, то тогава диагнозата се нарича:
ЛИПСА НА ОРГАНИЗИРАНОСТ!
Колкото и гръмко да звучи като някаква тежка лекарска диагноза, тук не обвиняваме и не търсим вина у никого. Търсим начин да помогнем.
И говоря от личен опит, когато казвам:
ПЛАНИРАНЕТО НА ЕЖЕДНЕВИЕТО Е КЛЮЧЪТ КЪМ СПОКОЙСТВИЕТО
Като виден представител на иначе пленителната зодия Близнаци, разпиляността и липсата на концентрация са две от основните ми качества. Прибавете към това и факта, че изобщо, ама изобщо не обичам еднообразието и положението с изпълнение на всекидневните задачи се превръща в нещо като Мисията Невъзможна и дори Том Круз не е в състояние да ме принуди да изпълня каквото и да е.
С годините осъзнах, че това, което ми помага не просто да подредя мислите си, е свързано с писането. Не просто на задачите за деня, но и на мислите, емоциите, на това, което ме вълнува или натъжава.
ПИСАНЕТО ИМА СВОЯ ТЕРАПЕВТИЧЕН ЕФЕКТ, който не е никак за подценяване.
Но това е тема на друг разговор, разбирай, на отделен пост.
Да се върна на планирането. То е начинът, по който успявам да съчетая работни ангажименти, домакински задачи, работата, която една майка има всеки ден (а ние знаем, че тук говорим за около 10 различни вида професии, за които дори не получаваме заплащане! Опитайте да ме оборите!)
В дни, в които не отделя нужното ми време, за да разграфя деня си и да приоритизирам задачите си, стигам до състояния на крайна изнервеност, тревожност, липса на капацитет дори, да се справя с елементарни неща и в крайна сметка до мултитаскинг, от който нито една задача не е приключена до край.
КАКВИ СА ПОЛЗИТЕ ОТ ПЛАНИРАНЕТО?
- Редуцира стреса
- Помага за приоритизиране на важните задачи
- Прави ни по-продуктивни (ах, колко е удовлетворящо да сложиш тикче на приключена задача!)
- Не забравяме задачи!
- Не губим концентрация при изпълнението на заложеното в списъка
- Усъвършенства комуникативния процес (дори не пряко)
- Помага при опити да се наложи ред в бюджета – домашен или фирмен
- Пести време, усилия и разочарование
Определено този списък от ползи е крайно непълен, но това са все неща, които лично на мен ми помагат в ежедневието.
Да бъда по-организирана!
По-спокойна!
По-продуктивна!
По-целеустремена!
А ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА ДОБАВЕНИЯ БОНУС:
Планирането сутрин ми позволява да започна деня бавно, да се насладя на кафето в тишина или в компанията на любимата си музика, да отнеса мислите си към приятната част от планирането на задълженията си и да се подготвя за натоварения ден, който предстои.
[uncode_index el_id=“index-468192″ index_type=“carousel“ loop=“size:10|order_by:date|post_type:post|taxonomy_count:10″ carousel_lg=“3″ carousel_md=“3″ carousel_sm=“1″ gutter_size=“3″ post_items=“media|featured|onpost|original,date,title,text|excerpt|120,sep-one|full,author|sm_size|hide_qualification“ carousel_interval=“3000″ carousel_navspeed=“400″ stage_padding=“0″ single_overlay_opacity=“50″ single_padding=“2″ uncode_shortcode_id=“107658″]